2008. július 22., kedd
Háztáji gólyák
2008. július 20., vasárnap
Harri, a halászsas nagy utazása
Egy Finnországban költő halászsas, Harri 2002-es vándorútja ősszel Finnország északi részétől Afrika déli csücskéig és 2003 tavaszán vissza. Cikk a műholdas nyomkövető jeladóval felszerelt sasról - kiderül belőle, hogy szeptember 21-én indult, és 11500 km-t repült a fészkétől a téli tartózkodási helyéig. 57 nap alatt tette meg az utat, ez 220 km-es átlagos napi megtett távot jelent. Mivel voltak közben pihenőidőszakai is, a repüléssel töltött, 38 "aktiv"napot számolva 330 km/nap volt a teljesítménye! Március 27-én indult vissza Dél-Afrikából, május 12-ig eljutott Törökországig és május 25-én lépett be Finnország területére, és két nappal később már fészke közelében volt. Tehát az őszi és a tavaszi nagy út kb. ugyanannyi ideig tartott.
Harri csak egy a jeladóval ellátott halászsasok között - ezen a weboldalon a többi jeladós madár megfigyelésének eredményeit is közzétették, a vonulások térképével együtt.
Nem mindegyik halászsas megy olyan messzire, mint Harri. A Victoria nevű halászsas például Stockholm közelében fészkel, és "csak" 7250 km-re ment telelni.
Tavaly egy újgenerációs, GPS-jeladórendszerrel indított a Finn Nemzeti Múzeum halászsas-megfigyelési projektet - "Pete" sas útjainak térképei itt - Google Earth installálása kell hozzá.
Zsúfolt lett a fecskefészek
Gyorsan növekednek a new york-i webkamerás fecskefiókák, szépen tollasodnak is. 8 nappal ezelőtti képek itt.
2008. július 16., szerda
Jeladót kapott az egyik észt feketególya-fióka
Két hónaposak már az észt feketególya-fiókák. (Kattints a gólya képére és Windows Media Playerrel indul!) Ma izgalmas események zajlottak a webkamerás fészekben: mindhárom gólyát befogták, megméregették, kettőt zsákba is tettek, az egyiket rövid idő múlva visszahozták, a másik több mint két óráig távol volt a fészektől, ezalatt jeladót szereltek rá. A Hancock Wildlife fórumon sok kép látható az eseményekről. A webkamera közvetítette a kisgólyák igencsak harcias krekkegését és a sírását is a zsákbatevéskor. Videok itt,
Kerecsensólymok műholdas nyomkövetése
A műholdas nyomkövetést többféle madár életének megfigyelésére alkalmazzák.
A kerecsensólymok jeladós megfigyelését tavaly kezdték hazánkban egy EU-s program keretében - erről cikk itt. Az első mérési eredmények is értékelhetőek már. Megtudták például, hogy napi 2-300 km-t tesznek meg a madarak, repülési sebességük a tenger felett 40-50 km/óra, szárazföld felett csak 20-30 km/óra, stb. Érdekes írás egy tavaly, Hegyeshalom közelében született, Barna nevű jeladós kerecsensólyom 7000 km-es vándorlásáról! Ilyen térképeket rajzolnak a jeladó által küldött adatokból a madarak vonulási útjáról.
Üres a nagyhalászi fészek...






Aztán július 13-án az első kisgólya néhány perces kört tett a fészek körül...
2008. július 15., kedd
A zalai kisgólyák is megkezdték a kirepülést
Ma a zalaistvándi kisgólyák egyike is kirepült a fészekből. Kép itt.
Kölkedi kettős
Az aranyosmaróti "ötösfogat" is kirepült

Darányból is kirepült!
A darányi fészekből is kirepült az egyik kisgólya reggel 6-kor, és már azóta is. Az alumíniumgyűrűs kisgólya a Boróka nevet kapta a keresztségben -Darány közelében nevezetes természetvédelmi ősborókás terület van. Aligha kell sokat várni a másik kisgólya, a feketegyűrűs Bonbon kirepülésére, érdemes figyelgetni ma a webkamerát! A képen Bonbon egyedül a fészekben.
A dunabogdányi webkamerás fészekből és a nagyhalászi fészekből már rendszeresen kiröpködnek a kisgólyák.
Az első kirepülést sok-sok szárnypróbálgatás, röpgyakorlat, egyre magasabbra való felugrások előzték meg, a "gólyaizmok" így erősödtek, a mozdulatok tökéletesedtek - lásd a korábbi képeket. A kisgólya repülési képessége örökletes, mikorra izomzata-tollazata kifejlődik, szárnyra tud kelni.
2008. július 14., hétfő
Röpgyakorlatozás
Két kisgólya már tett párperces iskolaköröket is a nagyhalászi fészek körül. Röpgyakorlataik nagyon látványosak.
Bonbon



Királygém-fiókák
Királygém-fészek fiókákkal, kb. egyhónaposak a fiókák, van már "bóbita" a fejükön.
A királygémről írja a Wikipedia: "Észak-Amerikában, Közép-Amerikában és a Galapagos-szigeteken él. Telelni délre vonul, eljut Venezueláig is. Élőhelye mocsarak, folyók, tavak partja. Hossza mintegy 132 centiméter, szárnyfesztávolsága 210 centiméter. Testtömege 2500 gramm. Nagyon hasonló a sokkal ismertebb szürke gémhez. Fekete foltot visel a vállán és a feje tetején. Telepeken, gallyakból fákra vagy bokrokra rakja a fészkét." Itt egy remek fotó róla.
Alpesi fecskefészek
Havasi sarlósfecske (Tachymarptis melba) webkamerás fészke. Három fióka van, rövidesen kirepülnek.
Ezt írja róla a Wikipedia: "Európa déli, Ázsia délnyugati részén és Indiában honos, telelni Afrika keleti és déli részére vonul. Sziklarepedésekben, általában telepesen, de magányosan is költ. Fészkét a levegőben repülő növényi anyagokból, tollakból, a nyála felhasználásával készíti. Fészekalja 2-3 tojásból áll, melyen 18-21 napig kotlik. A fiókák júliusban repülnek ki és szeptemberben már délre vonulnak." Az MME fajleírása itt.
Víz, víz...
Zalaistvánd - vajon hányadik zivatar ez tegnap délután óta?
2008. július 13., vasárnap
Este van, este van, ki-ki....
Itató
Felhőszakadás Zalaistvándon


Szélvihar
Viharfelhő


Vasárnapi ebéd

Sasfióka-operáció
A Norfolki Botanikus Kert sasfiókájának csőrén csúnya, gyorsan növekvő kinövés keletkezett, tegnap megoperálták, hogy esélye legyen a további, önálló életre. Képek a fióka csőréről - röntgenképek is! - itt. A sasfiókáról és műtétjéről sok információ, képekkel (angol nyelven) itt és itt (Hancock Wildlifes fórum) és itt. A fióka neve Easter. Egy újságcikk , egy másik újságcikk, és még egy újságcikk a fiókáról és a különleges állatorvosi feladatról. Május 22-én került a sasfióka a virginiai állatkórházba, és itt teszik közzé róla az orvosi jelentéseket - képekkel, röntgenfelvételekkel. Még a "páciens" súlyát is követik, 1 kilósról 3,5 kilósra növekedett, amióta bekerült a kórházba. Vírus okozta a csőrén a kinövést, nem daganat. (Itt egy cikk a vírusról.) Május 16-án vették észre az elváltozást, egy fotózás után a nagyfelbontású fotókat megnézve, és pár nap múlva kórházba vitték a fiókát a fészekből. Itt egy 7 perces video (Youtube) arról, hogyan vették ki a fiókát május 22-én a magas fán lévő sasfészekből. A fióka most nem egészen hét hetes, április 27-én kelt ki. Itt egy video a fészekről, május 16-i felvétel, látszik, hogy még egészen kicsi a fióka. Egy video a sasfióka mamájáról - fehérfejű sas -Haliaeetus leucocephalus - a Wikipedia szócikke (angolul) itt és (magyarul) itt . A fehérfejű sas az USA-ban "nemzeti madár", címerállat, hasonlóan erős érzelmekkel kötődnek hozzá, mint mi a gólyákhoz. Épp ezért a webkamerás kisfióka sosát is rengetegen követik a neten. Egy tv-riport a műtétről.
Nagyhalászban is kirepült az első kisgólya!


2008. július 12., szombat
Gólyakvartett


Arevalo - nekik nem sikerült


Zalaistvándi gyakorlatok

Dunabogdányi kirepülés
A hazai webkamerás gólyafészkek közül a dunabogdányi fészekből repült ki idén először kisgólya. Az egyik kisgólya mai repülőköréről egy animáció itt - (FeatheryFriends fórum, július 12., Lia bejegyzése) Érdemes figyelni a dunabogdányi webkamera-képet, mert ma már több kirepülés és visszatérés is volt!
Kiegészítés, július 13.: Itt látható egy videoanimáció a dunabogdányi kisgólyák kirepüléséről - jól megfigyelhető, hogy a három közül két kisgólya repül ki a fészekből, a harmadik nagyokat ugrándozik a fészekben, de nem röppen ki. Aztán a kirepülők is visszatérnek a fészekbe, és a gólyaszülő megitatja-megeteti őket.
Itt pedig kézikamerával készített helyszíni felvétel a dunabogdányi fészekről.
Kiegészítés, augusztus 24. Július 24-én az egyik kisgólyát sajnos elpusztulva találták, gyilkosa - mint annyi fiatal kisgólyának - egy szigeteletlen villanyoszlop volt.
Fecskefészek

