2011. április 24., vasárnap

Fekete gólyák webkamerán

Rejtőzködő, ritka, fenséges szépségű madár a fekete gólya, csak kevesek láthatják őket "élőben", fészkük erdők mélyén, fák magasában, ember által nem járt, nehezen megközelíthető helyeken van. Egy-egy ilyen fészek webkamerázása műszaki és ornitológiai szempontból is nagyon nehéz és költséges feladat, a siker pedig kétséges... 2008-ban egy szépséges költési történetet figyelhetett a világ webkamerán át egy észtországi erdő mélyén lévő fekete gólyapárról... aztán tavaly-tavalyelőtt hiába volt a kiváló minőségű kamerakép, csak az egyik fekete gólya tért vissza néha-néha a fészekbe, de nem lelt párra, a fészek pedig fiókák, gólyák nélkül maradt... a fekete gólyákat szívükbe záró "storkoholic" rajongók csak egy sziklaparton fészkelő portugáliai feketególya-pár életét követhették, korántsem olyan minőségű, közelségű webkameraképen, mint amilyet korábban Észtországból láthattunk... Az idén újra minden remény megvan arra, hogy közelről láthassuk feketególya-fiókák felnövekedését, mégpedig több fészekben is!Észtországban bekameráztak egy újabb feketególya-fészket: már három tojás van benne! Kiváló kép-és hangminőség, a kamera képe: mms://tv.eenet.ee/kurg A gólyákat el is keresztelték: Tiina és Tiit. A fészek messze van a járható utaktól, a kamerához szükséges alkatrészeket, napelemeket így szállították: video.

Képmentés: Betty - További képek a Webmadarász fórumon! Video: itt. Angol nyelvű fórum: itt. A régebbi kamerás gólyafészekbe az idén is megérkezett Padis-gólya, a hím, de párja most sem akadt, a fészket pedig egy békászósas-pár elfoglalta: video itt. A kamera képe: mms://tv.eenet.ee/tooni


Németországból is közvetítik egy feketególya-fészek életét. 26 méteres magasságban van a fészek, és négy tojáson kotlik a tojó.


Képmentés: Betty - További képek a Webmadarász fórumon!


Belgiumban is bekameráztak négy feketególya-fészket, de élő közvetítést nem adnak, naponta videofelvételeket tesznek közzé a fészkekben zajló történésekről: itt.


Fekete gólyából mintegy 10000 pár él a világon, Magyarországon mindössze kb. 250 párról tudnak... Egy hortobágyi fészekről készült régebbi képek: itt.

Nincsenek megjegyzések: