2011. május 31., kedd
BBC-madármozi
2011. május 27., péntek
Kelnek a norvégiai csigaforgató fiókái
Három tojás közül kettőből már kibújt a csigaforgató fiókája, lehet, hogy reggelre a harmadik is kikel. A kitűnő képminőségű webkamera egy norvégiai háztetőn, 25 méteres magasságban, kavicsok közt költő pár fészkét mutatja. Csigákkal, kagylókkal, rákokkal táplálkozik a madár, erről kapta nevét. Tavaly egy fiókát neveltek fel (a második tojás nem kelt ki), a fészektörténet elolvasható: itt. Reméljük, idén három fióka nevelkedését figyelhetjük néhány napig, amíg a kamera látókörében lesznek.
Gólyákat lőttek le Máltán
Több gólyát is kilőttek abból a nagy fehér gólya csapatból, amely a napokban - vélhetően tévedésből - vonult át Máltán. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleménye szerint Málta nem érinti a gólyák vonulási útvonalát, így vélhetően eltévedt madarakat - egy mintegy 240 példányból álló csapatot - láttak a megfigyelők. Helyi vadászok több gólyát is kilőttek az éjszakázó helyet kereső csapatból. A BirdLife Málta honlapján közölt információk szerint legalább hat madarat lelőttek, és több sérült egyedet is megfigyeltek repülés közben. A gólyák általában a főbb tengerszorosok - Gibraltár, Boszporusz, Messinai-szoros - felett haladnak át, a csapat valószínűleg heves szelek következtében tévedhetett el, és próbált vonulni Európa felé. A máltai kormány az illegális vadászat visszaszorítása érdekében szigorú szankciókat vezet be a napokban az illegálisan vadászott madárfajok és a törvénytelen vadászati módszerek visszaszorítása érdekében. Ugyanakkor az idei tavaszi idényben újra engedélyezték a fürj és a vadgerle vadászatát Máltán. A tavaszi vadászat az Európai Unió madárvédelmi irányelvei alapján az egész unióban tilos, ennek megszegése miatt Málta ellen már korábban eljárást indított az unió.
(MTI, 2011.május 27.)
Hegyesfarkú partfutó a Hortobágyon
Egy szibériai partimadár-faj, a hegyesfarkú partfutó (Calidris acuminata) kóborló példányát figyelték meg a Hortobágyon. Ezzel a Magyarországon regisztrált madárfajok száma 404-re emelkedett. Ennek a fajnak ez az első bizonyított megfigyelése Magyarországon - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) az MTI-vel. A hegyesfarkú partfutó megfigyelt példánya havasi partfutókból és más partimadár-fajokból álló csoportban bukkant fel szerdán egy vizes élőhelyen. A madárfaj elterjedése és fészkelése Szibéria északkeleti tundráin jellemző, telelőterületei Délkelet-Ázsiában, Indonéziában és Ausztráliában vannak. Vonulásakor egyes egyedek egészen Nyugat-Európáig elkóborolnak, valószínűleg ez a példány is így került Magyarországra. Legutóbbtavaly októberben gyarapodott a hazánkban regisztrált madárfajok száma, akkor az MME Vas megyei helyi csoportja fogott egy kékfarkút a tömördi gyűrűző állomáson.
2011. május 15., vasárnap
Jégverés
Németországban, a bornheimi gólyafészkeknél ma este erős jégeső volt, a webkamera közvetítette, ahogy az öreg gólya szárnyaival betakarja, védelmezi a fiókákat. Néhány kép az ítéletidőről, Öregferi teljes animációja a félórás viharról a Webmadarász fórumban!

18.19. - ... aztán hosszú perceken át szakadt a jég, beterítve a gólyafészket... A másik bornheimi webkamerás fészekben is betakarta a fiókákat az öreg gólya, de nem sokkal később egy elpusztult fiókát rakott a fészek szélére, bár ez a fióka már napközben is gyengélkedőnek látszott. Öt fióka kelt ki, kettő már az előző napokban elhalt. Talán-talán a másik két fióka elég életerősnek bizonyul, és túléli a hideg, csapadékos napokat ...
18.46. A fészekben még mindig állt a jég...
2011. május 8., vasárnap
Az első gólyafióka Röszkén


