Update, január 1:
Az észtországi vadetetőknél is köszöntötték az újévet és az Észtországban most bevezetett eurot...
Képek: Looduskalender-fórum
Update, január 1:
Az észtországi vadetetőknél is köszöntötték az újévet és az Észtországban most bevezetett eurot...
A félredobott tojáshéj azt jelzi, hogy az egyik, közelről látható antarktiszi webkamerás fészekben kikelt egy pingvinfióka... Vajon mikor pillanthatjuk meg? A kamerakép sajnos csak negyedóránként frissül. A távolabbi képet adó kamerákon látható fészkekben is valószínűleg sorra kelnek a fiókák, a madarak viselkedéséből, felállásából erre lehet következtetni, bár alaposabban megfigyelni nemigen lehet őket a homályos képeken.
Szeged - vadaspark:
Még mindig itt vannak a darvak, vígan lakmároznak a behavazott kukoricatáblákon... nem lehetett a kukoricát leszedni a belvíz miatt... Pusi képriportja a Hortobágyról: itt.
Elindult az észtországi erdei ragadozómadár-etető webkamerája. Itt gyakran lehet látni sasokat is, amint a kitett húsdarabokból falatoznak... Cím: mms://tv.eenet.ee/nova
A makovi állatmenhely kamerája télen egy mozgalmas madáretetőt mutat. Nyáron a kép jobb oldalán látható gólyafészket mutatta, amelyben egy sérült gólyapár négy fiókát nevelt fel. A héten szomorú hírt tettek közzé: elpusztult a híres makovi gólyapár tojó gólyája, Aniczka. Az állatmenhelyre sérülten került, kilenc évvel ezelőtt, és párba állt egy hasonlóan sérült, röpképtelen hímmel, akivel együtt 20 gólyafiókát neveltek fel. Az utóbbi években webkamera közvetítte az életüket. Idén 4 fiókájuk repült ki az alacsonyra épített fészekből, kiváló kép-és hangminőségű kameraközvetítéssel, a szemünk láttára nevelték fel őket.
Előfordulhat, hogy újabb sérült tojó gólya kerül a menhelyre, de akkor sem biztos, hogy párba is áll az egyedül maradt hím gólyával...
Északon már erős mínuszon áll a hőmérő és havazik... forgalmas a webkamerás madáretető Svédországban. Korán sötétedik.
Képmentés: detty - További képek a Webmadarász fórumban!
Csehországban, Makov közelében, egy vadállat-menhelyen működik ez a kiváló minőségű képet és hangot közvetítő webkamera, amely nyáron egy röpképtelen gólyapár fészkét mutatta, négy fióka felnevelkedését követhettük. A téli hónapokban pedig a madáretető élete kerül a közvetítés középpontjába - kékcinke, széncinke, sármány, barátcinege, harkály, tengelic, veréb, galamb... nálunk is jól ismert madárfajok látogatják. A háttérben fel-feltűnnek a sérült gólyák - köztük egy fekete gólya is -, a gém, az őzek, és más, épp gyógyított-megmentett állatok, akik átmenetileg vagy véglegesen itt lelnek menedékre. 1993 óta működik a menhely, és általában 60-70 különféle állatról gondoskodnak.
Egy ötletes webkamerás madáretető, a németországi Erlangen közelében. Egy vastagabb faág hasadékába tesznek fél diókat...
Képek: detty - Webmadarász fórum. Video: itt.
A finn darukövetési program keretében az idén mindössze két jeladós darumadár útját figyelhetjük. Inka-daru október 9-én érkezett meg Lengyelországból hozzánk, valamivel korábban, mint tavaly, a Hortobágy közeléből adott jelet. Renttima-daru jeladója azonban október elején elhallgatott, korábban is érzékeltek már működési zavarokat, a kutatók valószínűsítik, hogy a daru jól van, és folytatta útját. Ez a harmadik vándorútja, amelyre a jeladóval a hátán indult.
Megérkeztek költőhelyükre, az antarktiszi Gars O'Higgins kutatóállomás környékére az első pingvinek. A korábbi éveknél korábban jelentek meg, és az idén működnek a közeli képet adó webkamerák is :-))) November végére várhatóak az első pingvintojások.
A másik németországi gólyakövetési projektben is több gólya vonulásáról tesznek közzé térképet: Leopold-gólya és Louis-Henri-gólya is Csád felé ment, Albert von Lotto-gólya még nem indult el. Louis-Henri-gólya tavalyi teljes vonulási térképe: itt. Dél-Afrikában töltötte a telet, 12100 km-re 2009-es németországi fészkelőhelyétől, aztán visszafelé már "csak" 9080 km-t repült, és Szlovákiában fészkelt az idén, nem ment vissza Németországba.
Egy több éve futó észtországi projekt keretében hét fekete gólya vándorlását követik. Térkép: itt. Mindegyik jeladós gólya útnak indult már.
A Pilis Természetvédelmi Egyesület (PiTE) és a Madárvilág Non-profit Kft. jeladós nyomkövető készüléket „szerelt” két fehér gólyára. Apaj-gólya a Kiskunságban kelt ki, a fészekben szerelték rá a jeladót, és már jó ideje Afrikában jár, útja ezen a térképen követhető: itt. Ipoly-gólya a hortobágyi madárkórház lakója volt, miután kiesett a fészekből, és felnövekedése után, augusztus 7-én engedték szabadon, ő is átrepült pár nappal ezelőtt a Boszporuszon, az útját követő térkép: itt. A fiatal gólyáknak ez az első vándorútja, érdekes lesz megfigyelni, merre töltik első évüket Afrikában, reméljük a jeladók jól működnek, a gólyák útja is szerencsés lesz, és pár év múlva, ivaréretten visszatérnek Magyarországra fészkelni.
Webkamerás madárfészkek itthon és a nagyvilágban
Budapest |