2010. december 30., csütörtök

BÚÉK!

A csehországi makovi állatmenhelyen a szénatároló tetejére írták az újév köszöntését a webkamera-látogatók számára:

Update, január 1:

Az észtországi vadetetőknél is köszöntötték az újévet és az Észtországban most bevezetett eurot...


Képek: Looduskalender-fórum

Kelnek a pingvinfiókák

A félredobott tojáshéj azt jelzi, hogy az egyik, közelről látható antarktiszi webkamerás fészekben kikelt egy pingvinfióka... Vajon mikor pillanthatjuk meg? A kamerakép sajnos csak negyedóránként frissül. A távolabbi képet adó kamerákon látható fészkekben is valószínűleg sorra kelnek a fiókák, a madarak viselkedéséből, felállásából erre lehet következtetni, bár alaposabban megfigyelni nemigen lehet őket a homályos képeken.

2010. december 27., hétfő

Elindult az észtországi kismadáretető és az erdei vadetető kamerája

Az észtországi erdei vadetetőben nagy a hó, esténként népes vaddisznócsorda várható...
A kismadáretetőnél is hull a hó...

2010. december 23., csütörtök


2010. december 18., szombat

Országos havazás

Karancs-kilátó:Csopak, strand:
Röszke, gólyafészek:
Kékestető - sípálya:

Szeged - vadaspark:

Mátra-Sástó - bobpálya:
Miskolc - Szinva-terasz:

Darvak a hóban

Még mindig itt vannak a darvak, vígan lakmároznak a behavazott kukoricatáblákon... nem lehetett a kukoricát leszedni a belvíz miatt... Pusi képriportja a Hortobágyról: itt.

2010. december 14., kedd

Sasetető Észtországban

Elindult az észtországi erdei ragadozómadár-etető webkamerája. Itt gyakran lehet látni sasokat is, amint a kitett húsdarabokból falatoznak... Cím: mms://tv.eenet.ee/nova


2010. november 29., hétfő

Pingvin-tojások

Egyre több pingvin készíti el fészkét kövekből a hómentessé vált részeken, és ha szerencsés pillanatban kattintunk az antarktiszi webkamerákra, még pingvintojást is láthatunk. Az idén működnek a közeli képet adó webkamerák is, ha karácsony után kikelnek a fiókák, nagyon érdekes lesz közelről látni a fejlődésüket.

Nyíregyházi madáretető-kamerák

Két webkamerás madáretetőt helyezett üzembe Nyíregyházán a Magyar Madártani Egyesület. A Tuzson János botanikus kertben:A sóstói múzeumfaluban:

2010. november 28., vasárnap

Egyedül maradt a makovi gólya

A makovi állatmenhely kamerája télen egy mozgalmas madáretetőt mutat. Nyáron a kép jobb oldalán látható gólyafészket mutatta, amelyben egy sérült gólyapár négy fiókát nevelt fel. A héten szomorú hírt tettek közzé: elpusztult a híres makovi gólyapár tojó gólyája, Aniczka. Az állatmenhelyre sérülten került, kilenc évvel ezelőtt, és párba állt egy hasonlóan sérült, röpképtelen hímmel, akivel együtt 20 gólyafiókát neveltek fel. Az utóbbi években webkamera közvetítte az életüket. Idén 4 fiókájuk repült ki az alacsonyra épített fészekből, kiváló kép-és hangminőségű kameraközvetítéssel, a szemünk láttára nevelték fel őket.
Előfordulhat, hogy újabb sérült tojó gólya kerül a menhelyre, de akkor sem biztos, hogy párba is áll az egyedül maradt hím gólyával...

A makovi állatmenhely fotói és videoi: itt. Egy rövid video Aniczka-gólyáról szeptemberből: itt. A cseh tv riportja a fiókák idei gyűrűzéséről: itt. Egy kép idén június 4-éről, a Webmadarász fórumból: Aniczka-gólya a 4 fiókával, párja a fűben "bogarászik".
Egy november 22-i kamerakép, amikor még együtt volt a gólyapár (képmentés: Snagyi):

2010. november 25., csütörtök

Darutánc

Pusi, a Madarak Szigete fórum tagja évek óta figyelemmel kíséri és fotózza a Hortobágyon a daruvonulást. Tőle kaptam a fotókat, az Ő leírásából idézem: "Küldök egy kis darutáncot. Örülök, hogy láttam, de amikor már táncolnak, akkor menni készülnek. A tánc lényege a rákészülés, és a megfelelő eszköz megtalálása. Lehet bot, üveg (a magyar folklór gyöngyszeme az üvegestánc), csutka, csuhé, kukoricaszár. Ahogy a koreográfia diktálja. "
Ezeken a képeken éppen kukoricacsuhéval ropja:A teljes képösszeállítás megnézhető: itt.
A Finnországban jeladóval felszerelt darvak egyike, Inka-daru is nálunk állomásozik még, vándorútja ezen a térképen követhető: itt. Tavaly is csak december elején hagyta el Magyarországot. A másik jeladós, Goljatti-daru Ukrajna felé indult, és már hetek óta Afrikában van...

2010. november 12., péntek

Svédországban havazik...

Északon már erős mínuszon áll a hőmérő és havazik... forgalmas a webkamerás madáretető Svédországban. Korán sötétedik.
Képmentés: detty - További képek a Webmadarász fórumban!

2010. november 11., csütörtök

Makovi madarak

Csehországban, Makov közelében, egy vadállat-menhelyen működik ez a kiváló minőségű képet és hangot közvetítő webkamera, amely nyáron egy röpképtelen gólyapár fészkét mutatta, négy fióka felnevelkedését követhettük. A téli hónapokban pedig a madáretető élete kerül a közvetítés középpontjába - kékcinke, széncinke, sármány, barátcinege, harkály, tengelic, veréb, galamb... nálunk is jól ismert madárfajok látogatják. A háttérben fel-feltűnnek a sérült gólyák - köztük egy fekete gólya is -, a gém, az őzek, és más, épp gyógyított-megmentett állatok, akik átmenetileg vagy véglegesen itt lelnek menedékre. 1993 óta működik a menhely, és általában 60-70 különféle állatról gondoskodnak.

(A kamerakép elindulásához le kell tölteni a "kodeket", a kép alatti, angol nyelvű "codec installer"-re kattintva.)
További képek a Webmadarász fórumban!

2010. október 23., szombat

"Diós" madáretető

Egy ötletes webkamerás madáretető, a németországi Erlangen közelében. Egy vastagabb faág hasadékába tesznek fél diókat...
Képek: detty - Webmadarász fórum. Video: itt.

2010. október 22., péntek

Új kolibrifészek épül


Új fészek építésébe kezdett a kolibri, egy kaliforniai rózsabokor tüskéi között. Gyűlnek a szálacskák, szőröcskék, pelyhecskék, a diónyi fészekbe két babszemnyi fehér tojás kerül majd...
Video: itt és itt.
A méretek érzékeltetésére tette közzé ezt a képet a webkamera üzemeltetője: strucctojás, tyúktojás, kolibritojás...

2010. október 19., kedd

Jönnek a darvak

A finn darukövetési program keretében az idén mindössze két jeladós darumadár útját figyelhetjük. Inka-daru október 9-én érkezett meg Lengyelországból hozzánk, valamivel korábban, mint tavaly, a Hortobágy közeléből adott jelet. Renttima-daru jeladója azonban október elején elhallgatott, korábban is érzékeltek már működési zavarokat, a kutatók valószínűsítik, hogy a daru jól van, és folytatta útját. Ez a harmadik vándorútja, amelyre a jeladóval a hátán indult.

Az észtországi madárkövető projektben három daru vándorlása követhető: kettő közülük Magyarországon van, a harmadik Ukrajna felé vette az irányt.
Két ködös-párás hajnali kép a Hortobágyról, az "ébredező" darvakról, pár nappal ezelőttről. Pusi készítette őket, további képek: itt.

2010. szeptember 13., hétfő

Megérkeztek a pingvinek!

Megérkeztek költőhelyükre, az antarktiszi Gars O'Higgins kutatóállomás környékére az első pingvinek. A korábbi éveknél korábban jelentek meg, és az idén működnek a közeli képet adó webkamerák is :-))) November végére várhatóak az első pingvintojások.

Madáretető Ausztráliában

Egy ausztráliai kerti madáretető, ott őshonos rózsás kakaduval... 8 óra az időeltolódás.

2010. szeptember 10., péntek

Merre járnak a gólyák?

Egyre több jeladós gólya útját követhetjük az interneten. Az idén először Magyarországon nevelkedett gólyákra is került jeladó. Apaj-gólya útja: itt. A Kiskunságban idén kikelt kisgólya már augusztus 15-e előtt átrepült a Boszporuszon és pár napja Szudánban, a Nílus mentén állomásozik.
Ipoly-gólya útja: itt.Ipoly és Apaj sokáig ugyanazon az útvonalon haladt dél felé, de aztán Ipoly elkanyarodott nyugatra, Csád felé. A Grenmania.hu oldal írja erről: "1951-2006 között 5196 fehér gólyát gyűrűztek meg hazánkban, akik közül 53 példány került meg Afrikában. 29-et Dél-Afrikában észleltek, és mindössze 2 gyűrűzött példányról van adat, akik a nyugati vonulási útvonalat követték. Ők Kamerunból és Kongóból kerültek elő. Ipoly ezért máris rendkívül értékes információkkal szolgál, mivel Csád felé fordulva egyértelművé vált, hogy ő is az alig ismert nyugati útvonalat választotta." Egy tv-riport a két jeladós magyar gólyáról: itt.
Németországban két projekt keretében is követnek jeladós gólyákat. Hat jeladós "NABU-gólya" útja: itt. Öt gólya a Boszporusz felé indult, egy pedig a Gibraltár felé vezető útirányon. Három gólya már Afrikában van, a németországi gólyák többsége hazánkat is érinti vonulása során, és jól megfigyelhető a térképen, hogy ugyanarra vonulnak Afrikában, mint a magyar jeladósok.

A másik németországi gólyakövetési projektben is több gólya vonulásáról tesznek közzé térképet: Leopold-gólya és Louis-Henri-gólya is Csád felé ment, Albert von Lotto-gólya még nem indult el. Louis-Henri-gólya tavalyi teljes vonulási térképe: itt. Dél-Afrikában töltötte a telet, 12100 km-re 2009-es németországi fészkelőhelyétől, aztán visszafelé már "csak" 9080 km-t repült, és Szlovákiában fészkelt az idén, nem ment vissza Németországba.

Egy több éve futó észtországi projekt keretében hét fekete gólya vándorlását követik. Térkép: itt. Mindegyik jeladós gólya útnak indult már.

2010. augusztus 26., csütörtök

Jeladós magyar gólyák

A Pilis Természetvédelmi Egyesület (PiTE) és a Madárvilág Non-profit Kft. jeladós nyomkövető készüléket „szerelt” két fehér gólyára. Apaj-gólya a Kiskunságban kelt ki, a fészekben szerelték rá a jeladót, és már jó ideje Afrikában jár, útja ezen a térképen követhető: itt. Ipoly-gólya a hortobágyi madárkórház lakója volt, miután kiesett a fészekből, és felnövekedése után, augusztus 7-én engedték szabadon, ő is átrepült pár nappal ezelőtt a Boszporuszon, az útját követő térkép: itt. A fiatal gólyáknak ez az első vándorútja, érdekes lesz megfigyelni, merre töltik első évüket Afrikában, reméljük a jeladók jól működnek, a gólyák útja is szerencsés lesz, és pár év múlva, ivaréretten visszatérnek Magyarországra fészkelni.

2010. augusztus 19., csütörtök

Útnak indulnak...

A gólyák egy része már elindult Afrika felé, a többiek készülődnek a hosszú útra... A webkamerás fészkekben is csak ritkán lehet már gólyát látni... A zalaistvándi gólyafészekben még mindkét gólya itthon van, és néha szép szerelmes jelenetekkel is megörvendeztetik a kamerafigyelőket... Nyáron sajnos nem működött a kamera. A szélsőséges időjárás miatt idén alacsony a gólyaszaporulat, ebben a fészekben sem sikerült fiókát nevelni a gólyapárnak,
Képmentés: Öregferi - Webmadarász fórum

2010. július 30., péntek

A második idei költés a sóstói fecskekamerán

A második idei fészekalj fiókái növekednek a sóstói múzeumfaluban a fecskekamera "szeme" előtt. Úgy tűnik, sok fióka van - négy, de talán öt is...