2008. november 28., péntek

A kolibri nemcsak szép, hanem okos is...

Két éhes kolibrifióka várja a diónagyságú fészekben a "nektárcsepegtetést" a kaliforniai webkamerán. 12-13 naposak, két héten belül kirepülnek.

Azt írja az Index, hogy a háromgrammos kolibrik rizsszemnyi méretű agyukkal képesek emlékezni arra, hogy hol és mikor vettek legutóbb nektárt magukhoz, megtanulják, hogy az egyes virágok milyen gyorsan termelik újra a nektárt, és a látogatásaikat ennek megfelelően időzítik. Ez a NatGeo cikk is erről szól.
A NatGeoKids cikke a kolibrik táplákozásáról: "A legtöbb kolibri nektárral táplálkozik. Ilyenkor a madár egy helyben lebeg a virág előtt, sebesen ki-kiölti hosszú, vályúhoz hasonló nyelvét, és fellefetyeli az édes folyadékot a virág kelyhéből. ...A kolibrik rengeteget esznek: képesek akár saját testtömegük másfélszeresénél is több táplálékot elfogyasztani."
Video egy tenyérben tartott kolibriről.
A kolibri hátrafelé is tud repülni, és egyhelyben is tud maradni szárnycsapkodással. Percenként többezer (!) szárnycsapkodásra képes. Testsúlyának fele (!) zsír. Szíve percenként 1200-at ver, de éjszakára képes "energiatakarékos" állapotba kerülni, amikor csak 50-100-at. Naponta 100-150-szer eteti a fiókákat.
Fotó1. Fotó2. Fotó3. Nézd meg, érdemes!

2008. november 26., szerda

Tíznapos kolibrifiókák

Tíznaposak a kaliforniai kolibrifókák, és már kinyújtogatják a csőrüket a fészekből. Három hét múlva repkedni fognak. Két fióka van a fészekben, november 15-16-án keltek ki, a tojásokat október 29-31-én tojta. A képeken a fiókák a kikelés után két nappal és ma: látszik, hogy mennyit nőttek, már"kitöltik"a fészket: Fiókaetetés nov.21-én: (Móni képe a Webmadarász fórumról)

Fiókaetetés ma:

A fészek egy rózsafa ágán van, ebből lehet következtetni a méreteire. A Wikipedia szerint 332 kolibrifajt tartanak nyilván, hihetetlen sokféle színű tollvariációval. A webkamerás fészekben látható szépséges kismadár Allen-kolibri - magyarul: zöldhátú fahéjkolibri (Selasphorus sasin). 8-9 cm-esre nő meg és kb. 3 grammos.

2008. november 24., hétfő

Elmentek a darumadarak a Hortobágyról

Mindegyik jeladós finn darumadár továbbindult a Hortobágyról - szeptember végén érkeztek,
s mint mindig, a komolyabb fagyokig maradtak. Aztán Szicíliánál vagy a Boszporuszon átrepülik a tengert, és Afrikában telelnek. Nagyon érdekes követni az útjukat a térképeken, az egyik darumadár már Tunéziában van, a másik Algériában, a harmadik Szerbiában jár... De a hortobágyi állomásozásnak vége.
A hortobágyi madárfotós blog bejegyzése itt. A darvak elmentek, de megérkeztek helyettük ÉszakEurópából a sasok és a vadludak - remek fotók darvakról itt és sasokról itt.
Az egyik jeladós daru útját tavaly is követték - Matti-daru tavaly december 6-án még Kardoskúton volt, aztán ingázott március közepéig Dél-Magyarország és Szerbia között, akkor visszaindult Finnországba. Matti-daru egyelőre most is csak Dél-Magyarországig ment, de egy kicsit korábban elindult, mint tavaly...
Ez a térkép a darumadarak főbb állomásozóhelyeit mutatja - az egyik terület a Hortobágy.

2008. november 23., vasárnap

Pingvinek a hóban

Újabb webkamera állt üzembe az antarktiszi O'Higgins kutatóállomáson, ez a kamera mutatja a tengerparthoz közeli képeket a fészekrakó pingvinekről. Nagy még a hó, helyenként három méteres, de a simább terepen is 20-30 centiméteres - nincs könnyű dolga a pingvineknek. Tavaly hét webkamera működött itt, de a kutatóállomás blogjában nemrég arról írtak, hogy nehézségekbe ütközik a többi webkamera "újraélesztése", mert meghibásodtak a rendszerek, és a nagy hó miatt nehéz a javításuk.
(További képek és információk a Webmadarász fórumban!)
Tavaly november 20-án rakták az első tojást az itteni pingvinek, idei tojásról "hivatalos közleményt" még nem adtak ki... A pingvinek kis kövekből hordják össze a fészeknek valót, miközben ezeken a köveken üldögélnek, a lábuk között lehet megpillantani a tojást.
A pingvinblog mai (nov.23.) bejegyzésében van egy kép, amin a szakértő szem felfedezte és kinagyította a szájában kis kődarabkát cipelő pingvint...

2008. november 22., szombat

Gólyák a hóban

A gólyákhoz a tavaszt és a nyarat társítjuk gondolatban, virágzó fákat, rekkenő hőséget, szántást-aratást. A hóban álldogáló gólya furcsa látvány. Pedig állítólag nem fáznak, jól szigetelő "tollpaplan" védi őket, és ha táplálékhoz jutnak, jól bírják az európai teleket. Az Isnyben fészkelő gólyapár pár éve mínusz 15 fokos hideget is átvészelt. Néhány németországi webkamerás fészekben ma hóban álldogáltak az áttelelő gólyák - megérkezett a tél.
Kiegészítés, november 24.

2008. november 21., péntek

Hajóút Dél-Georgiára


Az Antarktisz-közeli Dél-Georgia szigetének webkameráin láthattunk már néhány királypingvint is az idei szezonban a fókák mellett - tán majd újra megjelennek a kamerán. Az öbölben, amelyet a webkamera mutat, rendszeresen látni különféle hajókat kikötni. (Képek a Webmadarász fórumban!) Most a brit Antarktisz-kutató program egyik hajója érkezett Dél-Georgia szigetére.
Az első két kép a hajón lévő webkamera képe, a második két kép pedig a Georgia-szigetén lévő webkamera képe. Ritka pillanat - a két webkamera "látja" egymást...

2008. november 20., csütörtök

Daruvonulás

Ainon, a jeladós finn darumadár már átrepült a tengeren és Tunéziában jár, a Petteri nevű daru is ott van, tőle szeptember 25-e óta nem érkezett jel, de látták a darut - gyűrűjéről azonosították - október 27-én Magyarországon. Lám, ilyen is van, kéthónapos szünet után "feltámadt" a jeladó! Petteri-daru gyűrűzése - fotó.
Matti-daru is elindult a Hortobágyról. A többi darutól november 17-i az utolsó helyzetjelentés. Érdemes figyelni a weboldalt, mikor tesznek közzé újabb adatokat, valószínűleg ők is elindultak már a Hortobágyról.
Hihetetlenül pontosan érzik a madarak, hogy a hosszú ősz után holnap jön a tél...

2008. november 18., kedd

Kikeltek a kaliforniai kolibrifiókák

November 15-16-án kibújtak a tojásból a kaliforniai webkamerás kolibrifiókák. Két tojása volt a pirinyó madárnak - a fészekben ott vannak a még pirinyóbb fiókák. Kb. egy hónap múlva fognak kirepülni először a fészekből.
A kolibritojás kb. 1 cm-es, a kolibrimadárka 5-6 cm is megvan, és 2-3 grammos...
A kolibrifészek életét kísérő angol nyelvű fórum itt, remek fotó a kikelt kismadárkákról itt - egy rózsafa ágai között van a fészek.

Továbbindulnak a darvak?

Az egyik jeladós finn darumadár, Ainon, aki szeptember 28-án érkezett meg a Hortobágyra, pár nappal ezelőtt, november 12-én továbbindult dél felé - Olaszországból küldött jeleket a jeladója. Egy másik daru, Renttima is délebbre repült már 140 km-rel. A darvak az erősebb fagyok beköszöntéig maradnak nálunk, akkor elindulnak dél felé, a Boszporuszon vagy Szicílián át Afrikába telelni.
Érdekes lesz figyelni újra a finn weboldalt - jönnek a fagyok, indulnak a darvak.

Fülesbaglyok a Hortobágyon

A webkamerát, amely nyáron a hortobágyi gólyafészket mutatta, télire átállították a telelő fülesbaglyok megfigyelésére. Húsznál is több fülesbagoly talált telelőhelyet a hortobágyi látogatóközpont előtti tujafákon, őket mutatja a kamera. Ám igencsak éles szem kell ahhoz, hogy a webkamera képén fel lehessen őket fedezni... Írás róluk itt.
Az MME honlapja szerint 6500 és 12000 pár közé tehető a Magyarországon élő fülesbaglyok száma.
A fülesbagoly fején a két "fül" valójában csak dísztoll, a bagoly füle a fejének más részén van.
Találtam egy nagyon érdekes terepmadarász blogot - ajánlom figyelmetekbe!

2008. november 9., vasárnap

Északi sarki fény - webkamerán

A sarki fény különleges természeti jelenség - ezen a webkamerán is megfigyelhető. A kamera ma reggeli és tegnap esti képe. (A kamera Svédországban, Lappföldön, Jokkmokk-ban van.)


Ezt írja róla a Wikipedia: "A sarki fény (az északi féltekén gyakran: északi fény (aurora borealis), délen: aurora australis) a Föld északi és déli sarkánál a légkörbe behatoló töltött részecskék (elsősorban protonok és elektronok) által keltett időleges fény­jelenség. Leginkább március–április és szeptember–október között figyelhető meg... A sarki fény formái változatosak, állandóan változnak, gyakran függönyre, ívelt szalagokra emlékeztetnek vagy sugaras szerkezetűek."
Ezen az oldalon van a kamera archívuma különlegesen szép sarki fény felvételekkel.
A sarki fény nagyritkán még Magyarországon is észlelhető: a Magyar Csillagászati Egyesület képtára itt.
Ezen az oldalon követni lehet a sarki fény aktuális kiterjedését.

2008. november 8., szombat

Útra kelt?

"Útra kelt" az egyik sólyomfióka az ausztráliai webkamerás fészekből - már tegnap is csak két fiókát lehetett látni. Mivel a szakértők szerint a sólyomfiúcska tollazata még nem annyira kifejlett, hogy repülésre vállalkozhatott volna, úgy gondolják, hogy kiszökkent a víztorony körbefutó párkányára és ott megkezdte a világ felfedezését. A sólyomszülők minden bizonnyal etetik is ott. Ezen a képen látható a víztorony, rajta a magasban a fészek és a körbefutó párkány. Megvizsgálták a víztorony alját, nem találtak kiesett vagy sérült fiókát, tehát azt üzenték a webkamera látogatóinak, hogy valószínűleg minden rendben a fiókával, csak "útra kelt" a fészekből. A legidősebb fióka már 35 napos - nagyon közel van a kirepülés ideje...! Mind a három "fiú"-fióka.